Jak postupovat při prohlídce nemovitosti

Aktuální poptávka po bydlení je nejsilnější za posledních deset let. Zájemců o nemovitosti je tolik, že se někteří z nich ani nestihnou dostat na prohlídku. "Prodáno," uslyší od realitních makléřů často ti, kteří s prohlídkou váhali a ozvali se, až když bylo pozdě. Ani současná situace ovšem neomlouvá zájemce, kteří naopak prohlídku podcení a následně si stěžují, že není vše v naprostém pořádku. Proč je důkladná prohlídka potřeba a na co si dát největší pozor?


Pokud to jde, vezměte s sebou odborníka

Ať už kupujete byt, rodinný dům, chatu či pozemek, vždy je dobré mít na prohlídce odborníka. Ten by měl být schopen odhalit případné skryté vady či špatně odvedenou práci. Někdy stačí např. odšroubovat kryt zásuvky či sundat vypínač, a hned je jasné, že bude potřeba řešit novou elektroinstalaci. Stejně tak, ne každá prasklina ve zdi je záležitostí špatně udělané omítky. Nejméně času kupujícímu zpravidla zabere prohlídka bytu a pozemku. Naopak, nejvíce času by měli zájemci strávit v rodinných domech. A čím důkladnější prohlídka bude, tím lépe. Právě v případě rodinných domů by se měl kupující podívat i na stav střešní krytiny, krovů, stejně tak o kvalitě nemovitosti mnohé prozradí prohlídka sklepních prostor. Pokud zájemce ví, že bude vyhlédnutou nemovitost rekonstruovat, měl by přizvat také architekta. Čím více se totiž podaří získat informací o stavu nemovitosti, tím lépe bude moci budoucí vlastník kalkulovat s případnými vícenáklady.

Nezapomínejte na okolí

Nejde ovšem jen o samotnou nemovitost, ale také o její okolí. Někdy mohou bydlení znepříjemnit hlasití sousedé, jindy zase hluk vycházející z výtahové šachty či zvuk projíždějících aut. V těchto případech jsou doporučovány naopak večerní procházky kolem nemovitosti. Zejména silná doprava může ve večerních či nočních hodinách značně znepříjemnit život. Nejvíce pak v létě, kdy se spí s otevřenými okny.

Dívejte se i tam, kde není vidět

Zejména u starších nemovitostí se nebojte podívat např. za skříně či do různých zákoutí. Jedním z vážných problémů bývá vlhkost. Náklady spojené s jejím odstraněním nebývají malé. Stejně tak se klidně podívejte pod koberce, ať víte, jaká podlaha a v jakém stavu se pod nimi nachází. I v tomto případě může jít o mnohatisícové náklady.

Nespěchejte

I když stojí před domem další zájemci, nespěchejte. Mezi nejhorší rozhodnutí většinou patří ty, které jsme udělali pod nátlakem. Vše si v klidu projděte, zeptejte se na všechno, co vás zajímá, zbytečně se neunáhlujte. Koupě nemovitosti patří k největším životním investicím a byla by škoda, koupit jen proto, že ve frontě stojí další zájemci. Nemovitost, pokud ji kupujete na bydlení, bude na několik dalších let vašim domovem. Zvažte tedy všechny pro a proti, a až poté vyřkněte finální verdikt..